Choď na obsah Choď na menu
 


Potrava a kŕmenie

29. 4. 2011

Potrava a kŕmenie

Strava korytnačiek by mala byť podľa možností čo najviac pestrá. , Cez leto podávame korytnačkám čerstvú listovú zeleninu. Podávame im potravu, v ktorej prevažuje rastlinná zložka: púpava aj s kvetom,púpavec, žerucha, skorocel, agátový kvet, rozličné trávy, šalát, špenát, kapusta, kel, karfiol, kaleráb, reďkovka (i listy), horčica, cvikla, mrkva, petržlen aj s vňaťou, cukrová repa, uhorky, paradajky, brokolica, rajčiaky, tekvica, jablká, hrušky, čerešne, višne, slivky, jahody, maliny, marhule, broskyne, hrozno, melón, na plátky nakrájané šupky z melónu, ríbezle, egreše, huby, banán, mladé kukurične šúľky na ktorých si brúsia zobáky. Lupene šalátu namočíme a "pocukrujeme" rozdivenými škrupinami, a z času na čas môžeme namočiť žemľu do vody, alebo do koncentrovaného mlieka, čiže voda + mlieko. V zime kŕmime korytnačky kompótmi, ovocím, tiež podľa toho, čo dostaneme...

Dôležité sú bielkoviny, preto občas ( 1x do mesiaca) dávame korytnačke tvaroh,varené chudé mäso, varený bielok z vajíčka, jogurt.

Z minerálnych látok je najdôležitejší vápnik: t.j. rozdrvená sépiová kosť, vajcové škrupiny (dávkovanie závisí od veľkosti a hmotnosti korytnačky). Zvyčajne sa potrava iba trocha posype týmto práškom z rozdrvenej škrupiny.

Treba vyskúšať všetky druhy ovocia - zeleniny, aby sa korytnačke dostávalo čo najpestrejšie množstvo vitamínov. Dôležité je tiež podávať korytnačke aj tuhšiu stravu, ako napr. hlúbik z kapusty, jablko na plátky nakrájanú mrkvu a pod, aby sa korytnačke rovnomerne obrusoval zobák. To je veľmi dôležité, pretože pri veľmi mäkkej strave môže korytnačke začať prerastať horná čeľusť cez spodnú a to nieje dobré. Ak sa tento problém vyskytne, kontaktujte veterinára. Z času na čas pridávame malé množstvo vitamínov do potravy podľa dávkovania - potrebná konzultácia so skúseným chovateľom.

Zvyšky potravy každý deň vyhadzujeme, aby sa nehromadila špina v teráriu..

V teráriách nesmie chýbať ani plytká nádoba s vodou. Voda nesmie by príliš studená a musí sa denne vymieňať!

Ak zbadáte, ako vaša korytnačka žerie piesok, nič sa nebojte, ten totiž pomáha korytnačkám pri trávení...

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Recommendations: how to promote your asca.estranky.sk

(LatonyaWex, 27. 3. 2018 8:50)

This message is posted here using XRumer + XEvil 4.0

XEvil 4.0 is a revolutionary application that can solve almost any anti-bot protection.
Captcha Solution Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, BING, Hotmail, Yahoo,
Yandex, VKontakte, Captcha Com - and over 8400 other types!

You read this - it means it works! ;)
Details on the official website of XEvil, there is a free demo version.

Check YouTube video "XEvil ReCaptcha2"